Misiune și viziune

MISIUNEA ȘI VIZIUNEA ȘCOLII GIMNAZIALE GHERĂEȘTI

1.   MISIUNEA UNITĂŢII DE ÎNVĂŢĂMÂNT

Şcoala Gimnazială, comuna Gherăeşti, prin oferta educaţională adaptată cerinţelor comunităţii locale, oferă şanse egale de educaţie tuturor elevilor care doresc să-şi dezvolte potenţialul, aptitudinile, capacităţile de adaptare şi orientare în funcţie de interesele, motivaţiile personale, contribuind la formarea personalităţii acestora atât prin dezvoltarea lor socio-emoţională şi comportamentală, cât şi prin dezvoltarea abilităţilor practice care să-i ajute să se adapteze la contexte sociale noi.

2.      VIZIUNEA

Şcoala este a elevului şi trebuie să răspundă nevoilor de dezvoltare personală şi profesională ale acestuia, să creeze condiţii optime pregătirii lui pentru viaţă.

„La fiecare moment suntem o constelaţie de motive care gravitează în jurul unui scop şi care realizează deschiderea spre cunoaştere. Copiii de azi vor conduce şi organiza statul de mâine, viitorul nostru va fi ceea ce ei vor şti să facă!

Mergi cu încredere în direcţia visurilor tale!  Trăieşte cu noi viaţa pe care ţi-ai imaginat-o!”