Items filtered by date: Februarie 2015
23 Februarie 2015 In Activități școlare
Proiectul international Hour of Code ( Ora codului ) la care au participat și elevii clasei a VII-a A, coordonați de către prof. Agache Mona, în cadrul orelor de opțional informatică,   are ca scop inițierea elevilor în limbajul informatic de programare prin intermediul jocurilor didactice specifice cu o interfață atrăgătoare și accesibilă elevilor .Activitatea Hour of Code s-a defășurat  joi 11 decembrie 2014, în  program orar 11-12, la cabinetul de informatică din școală, iar jocurile didactice  s-au descărcat de pe platforma www.adfaber.org , prin logarea profesorului coordonator Agache Mona din Școala Gimnaziala, Comuna Gheraesti .Elevii s-au putut familiarizaastfel cu limbajul de programare cu ajutorul jocului didactic informatic, realizând programe pe nivele graduale, care s-au bucurat de un mare interes din partea elevilor. Acest proiect s-a desfășurat în perioada 8-14 decembrie 2014 ,în școlile din întreaga lume, înscrise în acest proiect și s-a bucurat de sprijinul președintelui Barak Obama , a lui Bill Gates și a unor lideri de guverne din Europa.
20 Februarie 2015 In Scoala altfel

Proiect Săptămâna ,,ȘCOALA ALTFEL - Să știi mai multe, să fii mai bun!”
DEZBĂTUT ÎN CONSILIUL PROFESORAL DIN DATA DE 20.02.2015
APROBAT ÎN CONSILIUL DE ADMINISTRAȚIE DIN DATA DE 28.02.2015

1.Titlul proiectului:-“SENSIBILITATE ŞI MIŞCARE”

12 Februarie 2015 In Activități școlare
La concursul interjudețean ,,Otilia Cazimir - poeta sufletelor simple” elevii școlii noștri au participat cu lucrări artistico-plastice și creații literare. La evenimentul organizat de Școala Gimnazială ,,Otilia Cazimir” - Cotu-Vameș, comuna Horia au fost invitați copiii din fanfara școlii, ,,Doruleț de Gherăești”, care au impresionat prin talentul lor deosebit.